26 Bře 2016

Na svatbě jde o peníze

Na svatbě jde také o peníze. Někdy se dokonce od výše svatebního rozpočtu odvíjí celá organizace svatby. Možná vás napadlo, proč platit svatební agentuře nebo organizátorovi svatby, když si to můžete zařídit sami, svépomocí a tedy levněji.

Dort přece upeče babička, koláčky napeče teta, květinářství si oběhnou snoubenci sami a sami si řeknou, jak to chtějí, kvůli šatům projdou 5 nebo 6 různých svatebních salonů aby pak řešili, které z těch šatů vlastně vybrat, kolonu svatebních vozů poskládáme z automobilů, které po rodině posbíráme, protože řidičům pak dáme jen na benzín nebo ani tone. Prstýnky si vybereme na internetu nebo v místním zlatnictví, kde mají dokonce 8 druhů, nevěstu učeše a namaluje kamarádka…. a tak dále a tak dále.

Tak si to vezměme popořádku.

 

Dort

Babička musí nakoupit veškeré suroviny, musí pro ně dojet do supermarketu, mnohokrát se ptá snoubenců, jaký ten dort vlastně chtějí, pak ho doma peče, sice s láskou a radostí, ale místo toho aby se radovala, jak se vnučka bude vdávat, tak nervózně pracuje, stresuje se, aby vše stihla (protože dort musí být čerstvý a proto se peče maximálně 2 předem), spotřebovává energie, mycí prostředky vodu a nakonec se dort třeba na poprvé nepovede. Jde tedy o stres a obavu do poslední chvíle. A když už to dopadne dobře, nastává problém se skladováním. Do ledničky? Ano jistě, ale nenasaje do sebe v babiččině lednici dort pachy z ostatního jídla? Nestane se mu něco při každém otevření lednice? Má vůbec v lednici babička dost místa? Pokud ne je ho třeba převézt. Nestane se mu nic těsně před svatbou při převozu…..

… a jak to řeší svatební agentura? Má najaté spolupracující profesionální cukráře. Ti mají veškeré vybavení, suroviny za velkoobchodní ceny, profesionální přístup beze stresu (protože dortů dělají několik týdně a termín dodání pro ně je normálním termínem, nikoli termínem plným stresu. Když by se dortu náhodou něco stalo, berou na sebe rizika a předělají bez navýšení ceny, mají veškeré hygienické zázemí, zručnost a odpovídající chladící prostory. A cena? V důsledku není o moc vyšší než doma vyrobený dort. Velmi hezké a chutné dorty začínají okolo 3500 korun.

Květinářství

Snoubenci, většinou tedy spíše nevěsta a třeba družička nebo svědkyně, samy objíždějí různá květinářství, protože nevědí, kde mají jaký výběr a kde mají jaké zkušenosti. Stojí je to čas a náklady. Nakonec se pro nějaké rozhodnou, květinovou výzdobu objednají a v den svatby, nebo jeden den předem, pro ni někdo jede plný stresu, opět za náklady, aby ji přivezl, doma uskladnil a pak na ni třeba i zapomněl….

… a jak to řeší svatební agentura? Má nasmlouvané jedno nebo dvě konkrétní květinářství nebo floristky, se kterými spolupracuje. Zná jejich práci a umí poskytnout reference. Mnohdy při přesném zadání požadavku není ani třeba, aby do květinářství koordinátorka ze svatební  agentury fyzicky jezdili a objednávala, většinou ani není třeba tahat z kapes snoubenců zálohu, jako je to v případě individuálních objednávek, protože se květinářství a svatební agentura znají. V den svatby se tak jen svatební koordinátor zastaví v květinářství a květiny vyzvedne nebo si je nechá dovézt. Vzhledem k dlouhodobější spolupráci lze získat i lepší cenu. A snoubenci jsou beze stresu.

Svatební doprava

Nejčastějším zvykem je při sestavování svatební kolony použít auta z rodiny a auta svatebčanů. Auto nevěsty pak bývá většinou to nejhezčí z nich, nebo se chodí a prosí po okolí, když má někdo známý hezké auto, jestli by nevěstu nesvezl a tak se může stát, že se na svatbě objeví i někdo, kdo není zcela sympatický ale má auto tak tam je. Všem se slíbí, že přispějete na benzín, svatebčané se brání, vznikají několikaminutové tahanice o peníze, nakonec to dopadne dobře, ale toho času a nervů takto se bavit s několika hosty. A když už nastane hromadné veselí, začne se řešit další problém. Kdo bude rozvážet hosty? Kdo bude odvážet auta? Většinou se obětuje nějaký chudák, který si po celý den nedá ani kapku alkoholu, jen aby mohl zajistit tento servis, je celý den nebo večer mimo společenské dění, nepije a neslaví s ostatními, ale přitom je hostem na svatbě stejně jako ostatní. A co se stane teprve v případě, by došlo k nějakému karambolu a škodám na zdraví nebo majetku? Kdo to zaplatí?

… a jak to řeší svatební agentura?  Svatební agentura umí dodat na svatbu vozový park dle přání a finančních možností snoubenců. Záleží jen na nich, v čem chtějí jet a co si chtějí objednat. Svatební agentura zároveň umí také poskytnout pouze profesionální řidiče, kteří se účastní svatby nikoli jako hosté ale jako servisní osoby. Nikomu tak nemusí být hloupé požádat je o odvoz, přeparkování nebo jiné dopravní služby. Mají zkušenosti s různými typy vozidel a hlavně – jsou pojištěni proti škodám způsobeným třetím osobám. Takže kdyby se náhodou cokoli stalo, vše je velmi rychle vyřešeno.

Prsteny

Pokud jde o prsteny, bývají snoubenci většinou velmi váhaví, prsteny se vybírají velmi dlouho a velmi zodpovědně. A až se vybere varianta, která se oběma líbí, začínají opět chodit po nejrůznějších zlatnictvích, diskutují s prodávajícím (a někdy dokonce profesionálně vystupujícím) personálem a nakonec někde objednají a koupí za běžnou cenu a 2-4 týdny čekají na dodání.

… a jak to řeší svatební agentura?  Například naše svatební agentura spolupracuje s jedním konkrétním zlatníkem, zaručeným profesionálem s 30 letou praxí. Zakázka není tedy řešena přes zprostředkující personál, ale přímo se zlatníkem. Zlatník umí navrhnout a vyrobit téměř cokoli si snoubenci žádají. Drahé kameny obchoduje na velmi kvalitní holandské burze. Na místě poradí i se způsobem zpracování. Dokáže vykoupit od snoubenců zlomkové zlato protiúčetem, tím pádem je cena vyšší než při pouhém výkupu. A termín dodání? V obvyklých případech do 1 týdne od objednání, v extrémním případě i do 3 dnů.

A takhle bych mohla pokračovat při uvádění příkladů s fotografy, kadeřníky a kosmetičkami.

Když tedy srovnáte veškerý stres, vlastní náklady na dopravu a náklady zaangažovaných lidí, kterých nakonec může být velmi mnoho, protože ten dělá to a ten zas tohle, v každém jednotlivém případě se obáváte do poslední chvíle, jestli vše bude dodáno a jestli to vlastně klapne, jak si potom můžete svůj den užít a vychutnat? V takovém případě z Vás spadne stres až druhý den po svatbě, když je vše včetně hostiny za vámi. A jaký byl váš svatební den? Byl nejkrásnější? Máte všechny vzpomínky? Byl radostný a bez problémů?  Pravděpodobně ne.

 

… a jak to řeší svatební agentura? 

– Stres bere na sebe

– Zodpovědnost bere na sebe

– Kvalitu dodávaných služeb bere na sebe

– Komunikaci s dodavateli a svatebčany bere na sebe

….. a ještě máte na svatbě profesionála, kdyby náhodou

Zaplatit si profesionála se vyplatí ! ! !

 

Vaše Veronika,

svatební koordinátorka