Jaká je ideální česká svatba?
26 Bře 2016

Jaká je ideální česká svatba?

Statistiky, statistiky, statistiky….. Každý se jimi ohání, každý je sleduje, na každého mají nějaký vliv…. Ale co nám vlastně taková statistika umí říci? Proč vlastně vznikají?

Většinou proto, aby zohlednily nějaké trendy, popsaly je a daly k nim případně komentář. Mnoho lidí umí ale také nasměrovat. Statistika dokáže představit nejčastější nebo naopak nejméně známou a využívanou variantu a to může rozhodnout.

Proč to ale popisuji? Protože i v oblasti svateb – jejich pořádání, velikosti, volby ročního období existují nějaké trendy a často se opakující jevy.

 

A mnoho z vás si jistě často klade otázky:

Jak taková ideální svatba vypadá? Kolik času je potřeba na přípravu? Jaký je ideální počet hostů? Jaké je to správné místo obřadu?

 

Do roka a do dne? Ne, stačí 3 měsíce

Známé heslo uspořádání sňatku do roka a do dne od zasnoubení se zdá být přežité. Doba mezi žádostí o ruku a uzavřením sňatku se podle všech dostupných informací zkracuje. Ideální délka přípravy je 3-6 měsíců, ukázal to průzkum slevového serveru Vykupto.cz. 

Toto tvrzení podpořilo i vyjádření skoro poloviny následně dotázaných lidí. Pro téměř 20 % dotazovaných jsou na přípravu svatby dostačující dokonce jen 2 měsíce. Naopak minimálně rok považuje za ideální délku přípravy svatby pouhých 5 % Čechů.

Z průzkumu serveru Amplion.cz mimo jiné vyplynulo, že dnešní zamilované páry se příliš nedrží tradic žádosti o ruku, zasnoubení a následné svatby. Pokud chtějí tento krok do života učinit, již od počátku promýšlejí místo, kde se bude obřad konat, počet hostů a hlavně řeší finanční záležitosti. Ne všem párům mohou přispět na svatbu rodiče, tedy nemůže být dodržen zvyk, kdy svatební hostinu platí rodiče nevěsty, naopak nápoje platí rodina ženicha.

 

Velké svatby na ústupu

Velkolepé obřady, na které se sjížděly celé rodinné klany, přátelé a známí, už podle průzkumu nejsou v kurzu a pokud, tak se jedná spíše o jev typický pro určité regiony nebo skupiny obyvatel. Pro polovinu lidí je ale ideální počet maximálně 30 hostů.

Čtvrtina lidí by pak měla ve svůj den na svatbě nejraději maximálně 50 hostů. Na druhou stranu i zcela minimalistické svatby s počtem hostů maximálně do 10 osob by chtělo jen necelých 10 % dotázaných. A po obřadu jen se svědky touží úplné minimum těch, kteří svatbu plánují. Určitě z velké části mohou hrát roli finance, ale i současný životní styl. Například při hostině v restauraci je nutné počítat s náklady okolo 1500-2000 Kč na osobu.

 

Hitem jsou venkovní obřady

Možná i z důvodu snižujícího se počtu předpokládaných hostů preferují lidé stále více venkovní obřady. Sňatky např. v zámeckých parcích či zahradách by volila více než třetina lidí. Každým rokem se také zvyšuje počet firem, které se na venkovní obřady a s nimi související specifické požadavky zaměřují.

Kromě toho jsou stále atraktivní také sňatky na hradech a zámcích (25 %) a svou skupinu příznivců mají i radnice a úřady (15 %). Za zmínku stojí ještě kostel, ve kterém by si chtělo říct své ano 12 % Čechů.

Věřím, že i vy máte nějakou svoji vysněnou svatbu a pokud ne, tak se třeba necháte inspirovat naznačenými trendy.

 

A pokud vám ani článek nepomohl se rozhodnout, nebo naopak potřebujete poradit s jakoukoli částí příprav svatby, budu moc ráda, když se na mě obrátíte  :o)

Ráda vám pomůžu,

Vaše Veronika,

svatební koordinátorka

 

Zdroj: Na článek můžete přejít zde